Browse By

Листи Шепелєва Януковичу: Як Фірташ відкупився хабарем від Тимошенко

У розпорядженні видання ІНФОРМАТОР опинилися листи колишнього народного депутата Олександра Шепелєва до президента України Віктора Януковича, у яких описані корупційні відносини між Дмитром Фірташем та Юлією Тимошенко.

Олександр Шепелєв знову в Україні, і його знову судять. Українські ЗМІ по-різному «оповідають» про його повернення та арешт: одні пишуть, що екс-депутата затримали під Києвом, на квартирі друга у Конча-Заспі, інші – посилаючись на інсайдера, стверджують, що Шепелєв був затриманий під час рибалки на території «ДНР» та доставлений у Київ людьми, близькими до спецслужб. Як би там не було, але саме на часі згадати минуле одіозного політика.

ІНФОРМАТОР продовжує публікувати фрагменти ексклюзивних листів Олександра Шепелєва до Віктора Януковича, який на момент їх написання був президентом України. Як з’явилися «послання» Шепелєва до Януковича? Все почалося з «Родовід Банку». У середині 2000-х він був одним з найуспішніших банків в Україні. З настанням кризи у 2008-2009 рр. у нього почалися проблеми. На початку 2009 року «Родовід» залишив багаторічний голова правління Денис Горбуненко, який, щоправда, через півроку повернувся в банк на посаду радника нового керівника Дмитра Єгоренка.

Після багаторазового виділення коштів НБУ на рекапіталізацію «Родовід Банку» у кінці 2009 року Кабінет Міністрів, очолюваний Юлією Тимошенко, прийняв рішення про його націоналізацію. Тимчасовим адміністратором «Родовіду» став Сергій Щербина, а «наглядачем» за вже державним банком Тимошенко призначила члена парламентського комітету з питань банківської діяльності, народного депутата від БЮТу Олександра Шепелєва.

У березні наступного року Юлія Володимирівна залишила крісло прем’єра, а через два роки, коли Шепелєв втратив депутатський мандат, МВС порушило проти нього одразу дві кримінальні справи. Правоохоронці звинуватили його у розкраданні коштів «Родовід банку» на суму понад 220 мільйонів гривень, а також у співорганізації розкрадання 315,3 мільйонів гривень – державних коштів, виділених НБУ на рефінансування банків. Листи Шепелєва до Януковича – це спроба довести президенту свою непричетність до розкрадання грошей «Родовіду». Зокрема, він запевняє Віктора Федоровича, що немає жодного відношення до виникнення «дірки» у банку, та обіцяє сприяти (якщо йому буде надана така можливість) об’єктивному розслідуванню, чому і завдяки кому вона з’явилася.

«Послання» президенту екс-депутат писав у 2013 році. На той час він уже переховувався від слідства за кордоном. Як Тимошенко за фінансову «винагороду» пробачила Фірташу його борги В кінці останнього листа Шепелєв пише Януковичу: «Захищаючись, я не хотів підставляти того ж таки Фірташа». Вочевидь, перебуваючи ще в Україні екс-депутат сподівався, що зможе довести владі свою «непричетність» до викрадення з банку грошей, не називаючи головного бенефіціара корупційної схеми. Коли доля занесла Шепелєва за кордон, він зрозумів, що втрачати нічого, а тому розповів Віктору Федоровичу всю правду.

У листах до Януковича колишній соратник Тимошенко стверджує, що гроші з «Родовіду» були виведені ще до того, як він став «куратором» банку і НБУ почав виділяти кошти на рефінансування. За його словами, колишній менеджмент банку розкрадав гроші через безповоротні кредити, інсайдерські кредити та операції з цінними паперами. Головним боржником і «кидаловом» «Родовід Банку» він називає олігарха Дмитра Фірташа. Дмитро Фірташ Шепелєв запевняє тодішнього президента: кампанія «Баскі плюс», яка належала Фірташу, взяла у банку кредитів на суму 2,4 мільярда доларів, а в якості застави внесла свою землю. Про це екс-депутату повідомив колишній голова правління Горбуненко. Фірташ не поспішав «гасити» кредит, а згодом, щоб не повертати борги, вирішив збанкрутувати фірму-заставодавця.

Крім того, у 2008 році «Родовід» допустив ще одне порушення зі сторони олігарха: банк з незрозумілих причин дозволив «Баскі плюс» повторно внести як заставу вище згадану земельну ділянку на користь банку «Кліринговий дім», який контролювався тим-таки Фірташем. «Я намагався поговорити з Фірташем з приводу повернення грошей і/або землі, щоби якось закрити «дірки» в банку», – пише Шепелєв Януковичу, стверджуючи, що заодно з олігархом був Горбуненко, який у приватній розмові зізнався, що його доля у схемі Фірташа – 10%, і що він – Шепелєв – «чистий перед законом». Далі у листах Олександр Олександрович інформує Януковича: коли Юлія Тимошенко – на той час прем’єр-міністр України – вникла у проблеми банку, пов’язані з неповерненням кредитів, вона доручила йому, як компенсацію за борги, через суди забрати у Фірташа всі ліквідні активи, які числилися у банку заставою. Мова йшла, зокрема, про акції Кримського содового заводу, готель «Санкт-Петербург» та інші активи олігарха.

Кримський содовий завод Особливу увагу прем’єр акцентувала на «Кримсодзаводі», яким тоді зацікавився російський бізнесмен Валерій Закоптєлов. Завод хотіли «віджати» у Фірташа на користь росіянина за заниженою ціною. Валерій Закоптєлов Не бажаючи виконувати волю Тимошенко і займатися, як стверджує екс-депутат, «безпрєдєлом» у відношенні до олігарха, Шепелєв домовився з Фірташем, що «Родовід Банк» забирає собі на баланс землі кампанії «Баскі плюс», а, натомість, «спускає на гальмах» вимогу прем’єра про «віджим» інших його активів. Щоби не «ображати» Тимошенко і переконати її відмовитися від своєї забаганки, Шепелєв з Фірташем домовилися виплатити БЮТу «гонорар» у розмірі 300 мільйонів гривень. Хабар вони передали Олександру Турчинову. У такий спосіб Дмитро Фірташ уник кримінальної відповідальності за неповернення «Родовід Банку» кредиту у розмірі 2,4 мільярдів доларів. «Принциповість» тодішнього прем’єра Юлії Тимошенко олігарх купив всього за 300 млн грн.

ІНФОРМАТОР публікував фрагменти з листів Шепелєва до Януковича, у яких йшлося про те, як екс-депутат став «тушкою», перейшовши від БЮТу до ПР.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *